DOLAR 31,0220 0.04%
EURO 33,7101 0.33%
ALTIN 2.020,640,14
BITCOIN %
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

83 okunma

Çin’de salgın stratejisinde değişim sinyali: Yaşlı nüfusun aşılanmasına odaklanacak

ABONE OL
30 Kasım 2022 10:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin’de sonbahardan bu yana Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yol açtığı salgınlar nedeniyle vaka sayısı giderek artıyor.

Son bir haftada artan vakalarla birlikte virüs nedeniyle yaşamını yitiren 7 kişinin tamamının 80 yaş üstü bireyler oldu.

Ülkede kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi’ne bağlı Müşterek Salgın Koruma ve Kontrol Mekanizması, basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, risk grubundaki yaşlı nüfusu hedef alan yaşlı nüfusta aşılanmanın artırılmasına ilişkin plan duyuruldu.

AA’nın haberine göre; plan, ülkenin sıfır vaka adı verilen salgın kontrol tedbirlerinde değişime yönelik adımlar atılacağının işareti olarak yorumlanıyor.

“Yaşlı nüfusa aşılar ve hatırlatma dozları için daha fazla imkan sağlanması önem taşıyor”

Hastalık Kontrol ve Önleme Bürosu Direktör Yardımcısı Şia Gang, plana ilişkin, “Sonraki adımda yerel yönetimleri, aşılama hizmetlerinin dikkatle örgütlenmesi, uygulanması ve iyileştirilmesi için yönlendireceğiz. Yaşlı nüfusa aşılar ve hatırlatma dozları için daha fazla imkan sağlanması önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Salgın kontrol kısıtlamalarının genişletilmemesi gerektiği vurgulandı

Yetkililer, aşılanmanın zorunlu kılınmayacağını, fakat sosyal güvenlik kayıtlarındaki 60 yaş üstü tüm bireylerin programa dahil edileceğini, aşıların güvenliğine ve etkinliğine dair bilgilendirme kampanyası yapılacağını bildirdi. Aşılama programında Çinli Sinopharm, Sinovac ve CanSino Biontech’in geliştirdiği yerli aşıların kombinasyonlarının kullanılacağı ifade edildi.

Öte yandan, yetkililer, artan vakaların yerel yönetimler üzerinde artan yükünü kabul etmekle birlikte salgın kontrol kısıtlamalarının genişletilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yaşlı nüfusun bağışıklık seviyesi düşük

Çin’de yaşlı nüfusta aşılanma oranlarının düşük olması, ülkenin virüsle uyuma yönelik yeni bir strateji benimsemesinin önündeki en önemli engel olarak görülüyor.

Ülkede vakaların yayılması durumunda yaşlı nüfusun bağışıklık seviyesinin düşük olması sonucu can kayıplarının artabileceğinden endişe ediliyor.

80 yaş üstünde aşılanma yüzde 40,4

Resmi rakamlara göre Çin ana karasında 60 yaş üstü nüfusun halen yüzde 68,7’si 3 doz aşılanmış durumda.

80 yaş üstü nüfusta ise bu oran yüzde 40,4’e kadar düşüyor. Dünya Sağlık Örgütü de Omicron varyantına karşı yaşlı nüfusun ve diğer risk gruplarının bağışıklık durumunun iki hatırlatma dozuyla desteklenmesini, yani toplamda 4 doz aşı yapılmasını tavsiye ediyor.

Sıfır vaka politikası

Ulusal Sağlık Komisyonu verilerine göre, Çin ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 3 bin 624, göstermeyen 35 bin 21 vaka kaydedildi.

Vaka sayısının nüfusa oranla az olmasına ve büyük bölümünün hastalık belirtisi göstermemesine rağmen Çin, “sıfır vaka” olarak adlandırılan katı salgın kontrol tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor.

Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle belirli bir uyum içinde yaşamaya, hayatın akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak kontrol tedbirlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken Çin, salgının başından beri başvurduğu tedbirleri sürdürmekte ısrar ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş