DOLAR 31,0244 0.05%
EURO 33,6387 0.16%
ALTIN 2.020,080,11
BITCOIN %
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

71 okunma

Kiracılarını çıkarmak isteyen ev sahipleri, banka hesaplarını kapatıyor

ABONE OL
3 Ocak 2023 02:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Artan kira fiyatları ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirmeye devam ediyor…

Kiracılar ile ev sahipleri aralarındaki anlaşmazlık çoğu zaman mahkemede bitiyor.

Kiracıyı çıkarmak isteyen ev sahiplerinin hesaplarını kapatarak, “Kiramı ödemedin, evi tahliye et.” yöntemini izledikleri gündeme geldi.

İHA’nın haberine göre; Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Yükselen kiralar uzun bir süredir ev sahipleri ile kiracıların arasını açmış durumda. Kira davalarında büyük bir artış var. Son zamanlarda ise ev sahiplerinin çok değişik yöntemlerle kiracıyı tahliye etmeye çalıştığını görmekteyiz. Bunlardan en ilginç olanı ise banka hesaplarını kapatma yöntemi.” dedi.

Hesabı kapatan ev sahibinin, kiracıya bildirmesi gerekiyor

Alp, yöntem hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Ev sahibi kiram ödenmiyor demek için kiranın ödendiği banka hesabını kapatıyor. Hesap kapatıldığı için kirasını ödeyemeyen ya da kira ücretini gönderdiği halde ödenmediğinin farkında olmayan kiracı, ev sahibi tarafından kiramı ödemedin, evi tahliye et ihtarnamesiyle karşılaşıyor. Ev sahibinin sözleşmede yazan banka hesabını kapatması halinde yeni banka hesabını kiracısına bildirmesi gerekiyor. Eğer hesap bilgisini ısrarla paylaşmıyorsa kiracılar, posta hesabı ile ev sahibi adına ödeme yapabilir ya da mahkemeye müracaat ederek ödeme yeri tayin edilmesini isteyebilir. Bu halde mahkeme, gerçekten ev sahibinin gerekli hususları yerine getirip getirmediğine bakacak ve kiracının kira ödemelerini isteği dışında ödeyememesi hali var mı araştıracak.

“Kiracıların ödemelerini dikkatli bir şekilde yapmalarında fayda var”

Eğer kiracı, kiranın ödendiği hesabın kapatılmasından sonra uzun bir süre hiçbir adım atmamışsa ve sonrasında hesabın kapatıldığını fark etmediğini beyan ediyorsa, mahkeme bu durumun hayatın olağan akışına uygun olmayacağı değerlendirmesinde bulunabilir. Yani kiracının kusurlu olduğuna hükmedebilir. Bu nedenle kiracıların ödemelerini dikkatli bir şekilde yapmalarında fayda var.”

Kiracının tahliyesi için gerekli durumlar

Alp, kiracının tahliyesi için gerekli durumlar hakkında ise şunları söyledi:

“Kira ödemeyen kiracı için sadece kira bedelinin tahsili icra yolu ile yapılabilir. Bunun haricinde kira ödemeyen kiracının tahliyesi isteniyorsa mevzuatta genel olarak bunun üç yolu mevcuttur. Bunlar ise aynı kira yılı içerisinde 2 haklı ihtarda bulunarak yıl sonunda kiracı tahliye davası açmak, kiracıyı temerrüde düşürerek kiracı tahliye davası açmak, kiracıya karşı tahliye ve ödenmemiş bedeller talepli icra takibi başlatma olarak sıralanabilir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş