DOLAR 32,3651 0.16%
EURO 34,5194 -0.61%
ALTIN 2.461,100,01
BITCOIN %
Ankara
16°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

77 okunma

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye için en uygun hükümet sistemi, başkanlık sistemidir

ABONE OL
4 Şubat 2023 15:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, üniversite öğrencileri ile kahvaltı programında bir araya geldi.

Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde düzenlenen programda, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz da yer aldı.

TBMM Başkanı Şentop burada gençlerle hem kahvaltı hem de boğaz turu yaptı.

Kendi öğrencilik yıllarından bahseden, gençlere tavsiyelerde de bulunan Şentop, “Büyük Türkiye idealine inanmanızı, Türkiye’ye güvenmenizi ve Türkiye için çalışmanızı öneriyorum. İstanbul’un kendisi de bir üniversitedir. Bu imkanı öğrencilik yıllarınızda değerlendirmenizi öneririm.” diye konuştu.  

“Başkanlık sistemi bugün de yeni bir konuymuş gibi tartışılıyor”

Siyasete girmeden önce üniversitede akademisyen olarak görev yaptığını hatırlatan ve öğrencilik dönemlerinde bir hukuk dergisi çıkardıklarını belirten TBMM Başkanı Şentop şöyle konuştu:

Bu dergide Türkiye’nin sorunlarını ele alıyorduk. Kapak konusu başkanlık sistemiydi. 1988. Bugün de başkanlık sistemi tartışılıyor ya, bu sanki yeni bir konuymuş gibi… 3-5 yılın konusuymuş gibi algılanıyor. Halbuki öyle değil. 1988 yılında biz bu konuyu kapak yapmışız. O tarihlerde bir partinin il başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, ondan da görüş almışız. O da diyor ki, Türkiye için en uygun hükümet sistemi, başkanlık sistemidir diyor.

“Türkiye’nin dünyadaki güçlü 5 ülke sayıldığında içinde bulunduğunu görüyoruz”

Gençlere gelecek döneme kendilerini hazırlamaları gerektiği tavsiyesinde de bulunan Şentop şu tavsiyelerde bulundu:

Türkiye’nin geleceğe hazırlanması da gençlerin hazırlanması ve yetişmesiyle ilgili bir husus. Geleceğe yönelik yapılan bütün projeksiyonlarda Türkiye’nin dünyadaki güçlü, etkili, bölgesel ve küresel anlamda etkili olabilecek 3 veya 5 ülke sayıldığında mutlaka içinde Türkiye’nin bulunduğunu görüyoruz. Bunun sebeplerinden bir tanesi nüfus. Türkiye’nin nüfusu gerçekten kendi bölgesinden, dünyadan, baktığımızda, bereketli bir nüfus. Şu an Türkiye’nin 85 milyon nüfusu var. Bu bir nüfus bereketidir. Tarihteki nüfus hareketliliği ülkelerin geleceğine dair tabir yapmamızda bize imkan veriyor. Bir coğrafyada, nüfus bereketi varsa, nüfus artışı varsa, orada geleceğe yönelik o ülkenin, devletin geleceğine yönelik olumlu gelişmeler tahlil edebilirsiniz.

“Ülkenize güvenmek sizlerin en önemli pusulası olmalıdır”

“Ülkelerin istikametine ve hedeflerine yön veren şey tarihi arka plandır” diyen Şentop şöyle devam etti:

Her ülkenin tarihi yoktur, yaşadıkları vardır. Tarih yaşananlar bir bütünlük ediyor, bütünlük içerisinde bir anlam ifade ediyorsa buna ancak tarih diyebiliyoruz. Birçok ülkenin tarihleri değil, geçmişleri vardır ama Türkiye’nin büyük tarihi aynı zamanda gününü ve geleceğini de belirleyici bir istikamet veriyor. Türkiye’ye güvenmek, Türkiye’nin geleceğine güvenmek önemli. Sizlerin en önemli pusulası bu olmalıdır. Ülkenize, Türkiye’ye güvenmek, Türkiye’nin geleceğine güvenmek. İnşallah Türkiye çok daha güzel günlere, sizlerin de gayretleriyle, çalışmalarıyla ulaşacak.

“Temel hedefimiz milletin değerleriyle, devletin değerlerini bütünleştirmekti”

Şentop konuşmasını şöyle tamamladı:

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş