DOLAR 32,3651 0.16%
EURO 34,5194 -0.61%
ALTIN 2.461,100,01
BITCOIN %
Ankara
16°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

99 okunma

UKOME’nin taksilerde akıllı tepe lambası kararı tartışma yarattı

ABONE OL
30 Ocak 2023 11:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Megakent İstanbul’da büyük bir sorun haline gelen taksi ulaşımıyla ilgili geçtiğimiz günlerde yeni bir adım atıldı.

Çeşitli bahanelerle yerli ve yabancı vatandaşları sık sık mağdur eden taksi şoförlerinin önüne geçilmesi için konu, UKOME toplantısına taşındı.

Burada, taksilere yönelik ‘akıllı tepe lambası‘ uygulaması kabul edildi.

Bunun üzerine kararla beraber tartışmalar da beraberinde geldi.

Doluluk durumu yazacak

Taksimetreyle entegre olarak çalışacak sistemle; taksimetre açıldığında tepe lambasında ‘Dolu’, yolcu bulunmadığında ‘Boş’, uygulama rezervasyonları durumunda ise ‘RZV’ yazacak.

Yeni sistemin uygulanmaya başlanması öncesinde, sistemin nasıl uygulanacağı ve yeni uygulamanın benzerinin daha önce de uygulandığı iddiası tartışılmaya başlandı.

“Yaptırımların etkili olması lazım”

Taksilerdeki tepe lambasının yeni bir uygulama olmadığını iddia eden Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu:

UKOME bir karar aldı, taksiler artık doluysa ışıklı tepe lambası dolu olduğunu yazacak, sürücü değiştirmeye gidiyor veya mobil uygulama üzerinden yolcu almaya gidiyorsa ‘Rezerve’ yazacak ancak, bu uygulama eskiden beri var, zaten kullanılıyordu. Olan bir uygulamayı, tekrar getiriyorlar. Anlaşılan, kurallara riayet edilmediği anlaşıldı. Dolu-boş şeklinde uygulama yapmayan taksilere yaptırımların etkili olması lazım. Tüketiciler haklarına sahip çıkarak, boş taksi kendilerini almadığında şayet ışıklı tepe tabelasında da boş olduğu gözüküyorsa mutlaka ilgililere şikayetini yapmalı.

“Üç ay içerisinde hepsi kullanıyor olacaklar”

İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan da konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Mevzuat çok açık. Akıllı tepe lambası öncesinde sadece sarı renkli üzerinde, ‘Taksi’ yazan bir tepe lambasıydı. Bunun dışındaki kullanımlar yasaktı. Sahada taksilerle ilgili yaşadığımız sorunlardan biri de bu tepe lambalarının değiştirilerek, özelleştirilerek kullanılmasaydı. Biz de görüyorduk, bazı taksicilerimiz bunları tercih ediyorlardı, aslında bu da bize cesaret verdi. Dolayısıyla izin almadan, mevzuata aykırı olarak yeni uygulamaya benzer tepe lambaları kullananlar evet vardı.

Biz ise geçenlerde aldığımız UKOME kararı ile İstanbul’daki tüm taksilerin akıllı tepe lambası kullanmasını zorunlu hale getirdik, üç ay içerisinde hepsi kullanıyor olacaklar. Bu yeniliği kendiliğinden getirenler vardı fakat bizim sistemimize yani akıllı tepe lambasına geçiş zorunlu hale geldi.

“Şoför değişimi için ekstra bir çalışma yapmaya ihtiyaç yok”

Yeni uygulamayla ilgili bilgi veren Cihan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Şoför değişimi konusunda ise şöyle bir konu var, bu şoför değişimi durumu İstanbul’daki taksicilerin yolcu almama bahanelerinden en önde olanlarından bir tanesi. Dolayısıyla diğer şoförle mevcut şoför aralarında anlaşacaklar, o alanda şoför değişikliği yapacaklar. Buna göre de kendi aralarında bir sistem oluşturacaklar. Şoför değişimi durumu için ekstra bir çalışma yapmaya, ekstra bir ikaz işareti yapmaya ihtiyaç yok.

“Led ışıklı uyarılı olacak”

Yaşanan şikayetler sebebiyle yeni uygulamaya geçildiğine vurgu yapan Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, şu ifadeleri kullandı:

Şimdi bazı yolcularımız, taksiler bizi almıyor gibi durumlar yaşıyorlardı. Şikayetler oluyordu. Şimdi 3 ay içerisinde tüm taksilerde, tepe lambalarındaki led ekranda dolu, boş, rezerve, acil durum gibi ifadeler yazacak. Eğer taksici, taksimetreyi açarsa otomatik olarak lambada ‘Dolu’ yazacak, taksimetre kapalı, yolcu yok ise ‘Boş’ yazacak. Arkadaş uygulama çağrısına veya durak telefon çağrısına gidiyorsa veya araç şoför değişimi ya da ihtiyacını karşılamaya gidiyorsa ‘Rezerve’ yazacak.

Eskiden bu uygulama yoktu. Bir önceki uygulamada tepe lambaları sabitti. Sadece taksi yazıyordu, şimdi led ışıklı uyarılı olacak. Araç içerisindeki tepe lambası elektronik ortamla değişecek. Manuel müdahale edilmeyecek. Arkadaş çağrıyı kabul ediyorsa, ‘Rezerve’ yazacak. Bu konuyu suistimal eden taksiciler olursa İBB ve polis konuda hassas denetimler yapabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş