DOLAR 31,0270 0.05%
EURO 33,7094 0.33%
ALTIN 2.022,120,21
BITCOIN %
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

100 okunma

Yazar Ali Bayam için iyi bir yazar olmak için iyi okur olma gerekliliği

ABONE OL
17 Ocak 2023 19:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal Medyada ‘Gregorsamsamsi’ müstearı ile tanınan yazar Ali Bayam, son dönemlerin en çok okunanları arasında yer alan ilk eseri Eve Döner İnsan Hep hakkında açıklamalarda bulundu.

Okuma alışkanlığının ve bilgiye olan ilginin öneminden bahseden Ali Bayam, kitabı hakkında konuştu. Bayam; yazar- okur arasındaki bağın öneminden bahsetti.

Yazarın açıklamalarından bazı sorular ve cevaplar…

Edebiyat dünyasına girişi serüveninizden bahsedecek olursak neler söylemek

istersiniz?

“Benim, hayatımda bu yönde ilerlememi sağlayacak o kararı verdiğim bir hikâyem yok. Aslında şöyle dönüp bir baktığımda, böyle bir karar verip de bunun sonucunda kalemi elime almış olmadığımı görüyorum. Şöyle izah etmek isterim, edebiyat benim için ilk gençlik hatta çocukluk yıllarımdan beri süregelen bir sevgi. Evet, sevgi diyorum çünkü okumayı çok severdim ki hala çok seviyorum. Bu hususta her zaman şu örneği veririm, bir takvim yaprağından bir ansiklopediye kadar… Okurum, okunması gerektiğine de inanırım. Bu biraz bilgiye ve öğrenmeye olan şevkten ileri geliyor. Eğitimimi bu alanda tamamlamış olmamın da etkisi büyük. Ben Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Yüksek dereceyle de lisans eğitimimi tamamladığımı söyleyebilirim. Sanırım yeteri düzeyde entelektüel birikime sahip olduğunuzda eğer bu birikimi duygusal bir üslup ile harmanlayabiliyorsanız, dile olan hâkimiyetiniz de sizi büyük oranda iştahlandırıyor ve besliyor. Lisans dönemlerinde topluluklar yönetirdim, büyük şairleri ve yazarları okulumuzda ağırlar, söyleşiler yapar onlarla imza günleri düzenlerdik. Şu an yaşadığım bu süreç benim o zamanlar hayalimdi. İyi bir yazar olmak ve bu işi hakkıyla yapabilmek hep hayalimdi diyebilirim…” dedi.

Sosyal medyada Gregorsamsamsi ismi ile var oluşunuz ve ilk kitabınız Eve Döner İnsan Hep’in yayınlanmasıyla ortaya çıkışınız peki… Düşünüldüğü zaman biraz sancılıgibi duruyor, neler yaşadınız bu süreçte?

“Sizin de söylediğiniz gibi çok sancılı ve aynı zamanda çok da lezzetli bir süreç oldu. Sosyal medya hesaplarımı açarken, hatta yalnızca Twitter’da yazıyordum ilk zamanlar… Kitap çıkarmak ve yazar olmak her ne kadar hayalimde olsa da aklımda kısa vadede böyle bir fikir yoktu. Her insan gibi fikirlerimi ve duygularımı paylaşmak istemiştim. Fakat ben yazdıkça beğenildi. Beğenildikçe de daha fazla insana ulaşma fırsatım oldu. Çoğu zaman, yazdıklarımın kaynağı bu sözün kime ait olduğu şeklinde sorgulandı. Kendime ait olduğunu söyledikçe de takip edenlerin sayısı çoğaldı. Sonra insanlar Instagram hesabımı sormaya başladılar ki o zaman yoktu. Çünkü sosyal medyadaki amacım yalnızca yazmaktı. Bir arz talep durumu doğdu ve o mecrada da var oldum, yazdıklarımın görsellerini paylaşmaya başladım.”

Kitabın var mı sorusu…

Ondan sonra da kitabın var mı diye sormaya başladılar, çok defa yazmalısın tavsiyeleri aldım. Kitabım çıkana kadar ise ismimi ya da görüntümü bilen hiç bir takipçim olmadı. Bunun lezzeti çok farklıydı çünkü dış görünüşün her şey olduğu bu tüketim çağında yalnızca fikirlerimizle var olmayı başardık. Bu aynı zamanda eski dönemlerde edebiyat dünyasında kullanılan bir tekniktir. Ortaya çıkış süreci ise elbette içsel olarak biraz zorladı. Hali hazırda yıllardır sizi takip eden, okuyan ve destekleyen bir kitle var ve büyük de bir kitle. Onlarla tanışmak, fikirlerini almak çok heyecanlıydı. Sosyal medya üzerinden düzenli canlı yayınlar yapıyoruz, uzun zamandır ismimi bildikleri halde bana hala Ali demiyorlar. Ben onlar için Gregor’um… Mesajlar hala Gregor diye geliyor. Bunu başarabilmiş olmak benim İçin mükemmel bir his…”

Peki Neden Eve Döner İnsan Hep?

“Çünkü ev sizi göğsüne bastırır. Sokağın kalabalığından, dış dünyanın o hoyratlığından sizi çeker alır ve şefkat gösterir. Her insanın da koca bir günün ardından mutlaka o şefkate ve dinginliğe ihtiyacı vardır. Burada tamamen öz şefkatten bahsediyoruz. Çünkü insanın evi, en çok kendisi, kendi göğüs kafesi… İnsan her günün sonunda kendisine dönmeyi başarabilmeli.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş