DOLAR 32,3597 0.14%
EURO 34,4910 -0.6%
ALTIN 2.451,29-0,38
BITCOIN %
Ankara
16°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

75 okunma

YSK’nın belirlediği seçim ittifakına ilişkin usül ve esaslar Resmi Gazete’de yayınlandı

ABONE OL
16 Mart 2023 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, 2023 seçimleri için son düzlüğe girdi.

Merakla beklenen 14 Mayıs’a haftalar partiler seçim hazırlıklarını hızla sürdürüyor.

Bir diğer yandan seçim ile ilgili çalışmalarını sürdüren Yüksek Seçim Kurulu (YSK), siyasi partilerin ittifak yapabilmelerine yönelik usul ve esasları da belirledi.

YSK’nın 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun ‘seçim ittifakı’ başlıklı 12. maddesine göre siyasi partilerin seçim ittifakı yapabilmeleri için belirlediği usul ve esaslara ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Karara göre seçim ittifakında şu esaslar uygulanacak:

1- Seçim ittifakı YSK tarafından belirlenip ilan edilen seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partiler arasında yapılabilecek.

İttifak protokolü 24 Mart’a kadar teslim edilecek

2- İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler YSK tarafından hazırlanarak ilan edilen seçim takviminde belirlenen 24 Mart 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünü YSK’ya teslim edecek, belirlenen bu tarih ve saatten sonra ittifaka yeni bir siyasi parti dahil edilemeyecek.

7 Nisan’a kadar değişiklik yapılabilecek

3- İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler aday listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek 7 Nisan 2023 Cuma günü saat 17.00’ye kadar aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek.

6 Nisan’a kadar ittifaktan vazgeçilebilecek

4- İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler aday listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek 6 Nisan 2023 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya bildirimde bulunmak suretiyle ittifaktan vazgeçebilecek. Vazgeçme halinde ittifak diğer partiler arasında devam edecek. İttifaktan vazgeçmenin bildirilmesini takip eden gün saat 17.00’ye kadar ittifak içerisindeki diğer siyasi partiler ittifak protokolünü değiştirebilecek veya ittifaktan vazgeçebilecek. İttifaktan vazgeçen siyasi partiler aynı gün saat 18.00’e kadar YSK tarafından ittifak içerisindeki diğer siyasi partilere bildirilecek.

İttifak ünvanı dışında logo belirlenemeyecek

5- Siyasi partiler ittifak protokolünde oy pusulasında kullanılacak ittifak unvanını belirleyebilecek. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na göre kullanılamayacak unvanların ittifak adının belirlenmesinde kullanılamayacak. İttifak unvanı dışında işaret, amblem ve logo belirlenemeyecek.

6- Unvanı olmayan ittifakın birden fazla olması halinde bunlar YSK tarafından başvuru sırasına göre numaralandırılacak.

7- İttifak yapan siyasi partiler kendi aday listelerini verecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş